Gezegenlerin Mitolojisi ve Burçlarla İlişkileri: Güneş, Ay, Merkür

(5 oy) 5/5 1532
Yorum Yaz


Gezegenlerin mitolojisini biliyor musunuz? Gezegenlerin burçlarla ne gibi bir ilişkisi var? İşte merak edenler için gezegenlerin mitolojisi ve burçlarla olan ilişkileri.

Güneş (Aslan Burcu): Güneş tüm evrenin yaşam ve enerji kaynağıdır. En önemli, olmazsa olmaz ve en güçlü gezegendir. Güneş erkek varlıkla özdeşleştirilmektedir, çünkü toprak anayı döllemektedir.

Apollo, Eski Yunan tanrılarının altın çocuğudur. Ateş, Güneş, ışık, sanat ve müziğin tanrısıdır. Çok güçlü, yakışıklı, karizmatik ve çevresine enerji dağıtan bir tanrıdır ama bazen gücünü yanlış kullanabilmektedir.

Güneşin ve tanrısı Apollo astrolojide Aslan burcunu temsil etmektedirler.  Aslan burcu da etrafına ışık saçar, enerjiktir, özgüveni çok yüksektir, karizmatik ve çekicidir, övülmeyi çok sever, egosu yüksektir ancak etrafındaki insanları bu güçlü yanları ile rahatsız edebilir. Gücünü ve bencilliğini dikkatli kullanması gerekiyor.

Ay (Yengeç Burcu) : Dünya’nın uydusu olması nedeniyle insanlara en yakın gezegendir Ay. Bu nedenle Dünya üzerindeki etkisin diğer gezegenlere göre daha çok hissedilir. Özellikle Dünya’da su olaylarını etkileyen Ay, insanı da vücudunun %70’i su olması nedeniyle sürekli etkisi altına almaktadır. Dişi üretkenliği temsil eden Ay, insanları daha çok bilinçaltı, içsel duygular,arzular,içgüdüsel değişimler ve dalgalanmalar gibi ruhsal ve duygusal konularda etkilemektedir.

Eski Yunan mitolojisine göre Ay tanrıçası Selene’dir. Mitolojiye göre Selene Pandora’nın Kutusu’ndan çıkacak en son şey olan ‘umudu’ korumakla görevliydi. Aynı zamanda yardımcılarıyla birlikte insanları kötülükten korumakta en önemli görevleri arasındaydı.

Ay ve Tanrıça Selene astrolojide Yengeç burcunu temsil etmektedirler. Duygusal ve hassas Yengeç burcu aynı zamanda iyi niyetli, çevresindeki insanların iyiliğini, mutluluğunu isteyen bir burçtur.

 Merkür (İkizler Burcu) : Zeka ve hareket gezegenidir Merkür. Hiç yerinde durmaz, sürekli hareket halindedir bu nedenle iletişim ve ulaşım gücü çok gelişmiştir.

Eski Yunan mitolojisine göre Merkür, Tanrı Hermese’e karşılık gelmektedir. Hermes tanrıların en hızlı, kurnaz ve akıllısıdır. Bu nedenle tanrıların tanrısı Zeus’un haberciliği görevini yapmıştır.

Merkür ve Tanrı Hermes, astrolojide ikizler bucunu temsil etmektedir. İkizler burcu enerjiktir, yerinde duramaz, çok zeki ve mantıklıdır, hep yeni heyecanlar peşinde koşar.