Gezegenler ve mitolojik tanrılar

(3 oy) 5/5 1040
Yorum Yaz


Sevgili okurlarımız daha önceki yazımızda sizlere gezegenlerin niçin mitolojik tanrılara benzetildiğinden bahsetmiştik. Bu yazımızda gezegenler ve tanrılar ile mitoloji arasındaki bağlantıyı sizlere anlatmaya çalışacağız.

Çoğu antik ülkelerde, Asurlularda yaygın bir şekilde gezegenler, tanrıların isimleriyle birleştirilmişlerdir. Her bir gün tanrılara adanmış ve krallar için günlük kurbanlar sunulmuştur. Paganlar ise yıldızları, ırkları, ülkeleri ve kişilerin kaderlerini etkileme yeteneği bulunan canlı varlıklar olarak görmüşlerdir. Tanrılarla yıldızlar ve takımyıldızları özdeşleştirilmiş ve gökteki değişikliklerin insanlara tanrılar tarafından gönderilen uyarılar olduğu düşünülmüştür. Öyle ki yeryüzündeki tanrı kralların yıldızları gökyüzünde parlak bir şekilde görüldüğü zaman bu, yeryüzü kralının güçlü ve şanslı olacağının bir işareti olarak kabul edilmiştir. Gezegenlerin kişilerin kaderlerini çizen tanrılar olduklarına olan inanç gereği, onların dua ve kurbanlarla yumuşatılacağına inanılmış ve onlara dualar ve kurbanlar sunulmuştur.

Gezegen tanrılar, Mezopotamya’dan Yunanlılara oradan da Romalılar kanalıyla dünya üzerine yayılmışlardır. 

Gezegen tanrılar ve isimleri şöyledir:

  • Marduk-Jüpiter (Perşembe),
  • Nabu-Merkür (Çarşamba),
  • Nergal-Mars (Salı),
  • Ninurta-Satürn (Cumartesi),
  • İştar-Venüs (Cuma),
  • Şamaş-Güneş (Pazar),
  • Sin-Ay (Pazartesi) şeklinde sıralanmıştır.

Gezegenler ve tanrılar arasındaki bu ilişki daha sonra Yunan ve Romalılar tarafından da benimsenmiştir. Buna göre gezegenlerin etkileri onların ismini aldığı tanrıların özelliğini yansıtmaktadır. Günümüzdeki yıldız isimlerinin kaynağı Babillilerdir ve yıldızların hareketlerinin insanların hareketleriyle yakından alakalı olduğuna inanmışlardır. Her insanın gökyüzünde bir yıldızının olduğuna inanılmasından dolayı yıldız kayması veya sönmesi bir kişinin ölümünün işareti sayılmıştır.

Yunan panteonundaki büyük tanrılardan Zeus, Roma’ya Jupiter olarak, Afrodit Venüs, Ares Mars, Kronos Satürn, Hermes Merkür, olarak geçmiştir. Bunlar Roma’nın gezegen tanrılarının isimleri olmakla birlikte halen kullandığımız isimlerdir. En azından iki bin yıl önce Batı’da kullanılmaya başlayan haftanın günlerinin isimleri neredeyse bütün dünyaya yayılmıştır. (A.Uygun-DT)