Çin Astrolojisi

(4 oy) 4/5 2440
Yorum Yaz


Çin Astrolojisi 60 yılda bir tekrar eden, ayın devri ve güneşin hareket sistemi üzerine inşa edilmiştir. Çin astrolojisi 12 adet burçtan oluşmaktadır. Bu burçlar çeşitli hayvan isimleri ile temsil edilir.  Çin astrolojisinde burçlar temel 5 element tarafından şekillenir. Bu elementler, odun, ateş, su, toprak ve metaldir.

Çin astrolojisinde yer alan 12 Burç sırayla; Fare, Öküz, Kaplan, Tavşan, Ejderha, Yılan, At, Koyun-Keçi, Maymun, Horoz, Köpek ve Domuzdur. Çin astrolojisinde her yıla ismini veren burçların sırası değişmemektedir.

Çin astrolojisi içerisinde yer alan burçlara ismini veren hayvanlar ve sırası belirlenirken şöyle bir efsane anlatılır:

Çin imparatoru Jade doğum gününü kutlarken bir anda kaç yaşında olduğunu bilmediğini fark eder. Bundan emin olabilmek için hayvanlar arasında bir yarışma düzenler.  Bu yarışmaya göre, imparator bir nehrin karşısında duracak ve nehri geçip kendisine ulaşan ilk 12 hayvana sırasıyla yıl ismi verecekti. Böylece birinci geçen hayvan ilk yıla, on ikinci geçen hayvana sonuncu yıla ismini verecekti. Yarışma başladığında nehri geçmekte zorlanacağını düşünen farenin aklına bir fikir gelir. Öküz fare ve kediyi nehirden geçirecek ve böylece ilk üç yılı onlar paylaşacaktır. Öküz teklifi kabul eder ve kedi ile fareyi sırtında taşır. Tam bu esnada fare kediyi nehrin içerisine iter. Kediden kurtulan fare nehre çıkar çıkmaz öküzün sırtından atlar ve koşarak birinci yıla ismini verir. Öküz duruma içerlese de ikinci yıl kendisi olduğu için çok seslenmez. Kaplan zorlu bir yüzmenin neticesinde üçüncü yıla ismini verir. Dördüncü koşarak gelen tavşan olur. İmparator bu duruma şaşırır. Zira tavşanların yüzme bilmediğini düşünmektedir. Tavşan nehirdeki taşlardan zıplayarak ve bir kütüğe tutunarak geldiğini söylediğinde ikna olur. Beşinci gelen ejderhadır. İmparator ejderhaya hem yüzebilen hem uçabilen bir hayvansın neden geç kaldın diye sorar. Ejderha da nehirde taşlardan zıplayarak gelen ve sonra kütüğe tutunan bir tavşan gördüm ve onun hızlanabilmesi için rüzgar yaratmam gerekiyordu der. İmparator bu cevaptan çok memnun kalır. Yarışı tamamlayan hayvanlar kıyıya geçerek diğer yarışmacıları izlemeye başlarlar. At sinirli biçimde yüzerek kıyıya yanaşırken onun toynağına yapışan yılan erken davranarak altıncı sırayı alır. Yedinci sıra atın olur. Horoz, maymun ve koyun bir salın üzerinde gelmektedirler. Horoz Salı temin etmiş diğer ikisi de salın ilerlemesini sağlamaktadır. İmparator bu dayanışmadan memnun kalmıştır. Bu nedenle koyun sekizinci, maymun dokuzuncu, horoz onuncu yılı alır. Bundan sonra epeyce bir zaman kimse ortalıkta görünmez. Ancak daha sonra köpek belirir ve on birinci yılı alır. Geç kalmasını suyun çok berrak olduğunu ve yıkanıp temizlendiği için geç kaldığını söyler. Domuzun da gelmesiyle on iki yıl tamamlanır. İmparator Jade tüm hayvanları tebrik eder. Hepiniz sonsuza dek hatırlanacak. Her birinizin adı bir yıla verilecek ve Çin burçlarını oluşturacaksınız der.

Fare tarafından suya itilen köpek ise nehrin öbür kıyısına kadar sürüklenir ve farenin ebedi düşmanı olur.

Çin astrolojisi içerisinde yer alan Çin Burçları’nın oluşma efsanesi böyledir. Çin Burcu konusunda merak ettikleriniz için ve burcunuzu öğrenmek için Çin Burcu isimli yazımıza okuyabilirsiniz.