Astrolojide plüton gezegeni

(2 oy) 5/5 1055
Yorum Yaz


Plüton, yörüngesi Neptünün yörüngesinden daha uzakta yer alan güneş sistemi gezegenlerinden biridir. Yerden çok zor gözlemlenebilmesi nedeniyle Plüton hakkında bugüne dek yeterli bir bilgi elde edinilememiştir. Hem küçük hem de Güneşten çok uzakta bulunan gezegen, en güçlü teleskoplarla bile ancak zayıf ışıklı bir nokta olarak görülür. Yapılan yoğun araştırmalara karşın ancak 1930’da keşfedildi. Birçok gökbilimciye göre bu gezegen Neptünün eski bir uydusu iken sonradan bağımsız olmuştur.

Astrolojide Plüton Güneş ailesi içinde yer alabilen bir gökcismidir. Jüpiter payları içinde daha etkindir. İndirgenemezlik, geçimsizlik ve disiplinsizlik ilkesi vardır. Plüton dönüşüm gezegenidir; bilinçaltını, zoraki değişimleri, büyük işleri, evrimi ve hayat verici kuvvetleri simgeler. Küllerinden doğan Phoenix’in, yeniden doğuşun simgesidir. Sürekli başlangıç ve bitişler döngüsünü yönetir, yüksek bir değişim gücüne sahiptir. Ayrıca yüksek idealleri, bilinmeyen âlemi, patlamaları, depremleri, kitlesel olayları da yönetir. Plüton, Akrep burcunun Mars’la birlikte yöneticisidir. Akrep’te güçlüdür. Aslan’da yükselir. Boğa’da ise zayıftır.

Plüton’un olumlu yönleri analizcilik, yeni başlangıçlar, keskin zekâ, büyük işleri başarabilme yeteneğidir. Olumsuz yönleri ise bilinçsizlik, sinsilik, suça yatkınlık ve yıkıcılıktır. Plüton, Zodyak etrafında turunu 246 yılda tamamlar ve bir burçta 11 yıldan 32 yıla kadar kalır.

Eski Türk Astrolojisinde Plüton (Duğun) ağır gezegen sayılmaktadır. Bu takma ad, gezegenin etki alanındaki burçlara da renk katmakta, Batık (24Ekim-1Kasım), Hırtlı (2 Kasım-12 Kasım), Tutamış (13 Kasım-22 Kasım) burçları üç yönlü ve güçlü bir karakter taşımaktadır. Plüton talih zayiçesini yaklaşık 250 senede geçer.