Astrolojide jüpiter gezegeni

(1 oy) 5/5 1205
Yorum Yaz


Jüpiter güneş sisteminin en büyük gezegenidir ve Güneş’ten uzaklığa göre beşinci sıradadır. Adını Roma tanrılarının en büyüğü Jüpiter’den alır. Jüpiter gerek çap, gerekse kütle açısından güneş sistemindeki en büyük gezegendir. “Bu yıldız Türklerin takvim bilgisinde önemli bir rol oynar. En eski adı “Eren-tüz”dür. 11. Yy.dan sonra Türkler bu yıldıza “Ongay” demişlerdir. Anadolu’nun birçok yerlerinde de bu yıldıza “Ongay” veya “Öngey” adı verilir. Dönüş süresi 12 gezegenin süresine yakındır.”

Astrolojide Jüpiter şans, bolluk, bereket ve zenginliği temsil eden bir gezegendir, büyük talih ve maddi kazancı yönetir. Jüpiter, Yay burcunun doğal yöneticisidir. Bu gezegenin Zodyak çevresindeki turu on iki sene sürer. Her burçta bir sene kadar kalabilmektedir. Bu bir sene boyunca ziyaret ettiği burcu nimetlerinden fazlasıyla yararlandırır. Jüpiter güneş ailesinden, birinci gece büyük üçgeninin yönetici gezegenidir. Doğusal konumda Yay burcu, batısal konumdaysa Balık burcu bu gezegenin gökevidir. Yengeç burcunda yükselmiş durumdadır. Düzen, neşe ve verimlilik ilkesidir. En güçlü etkileri üçgen aspektinde gösterir.

Jüpiter Türk astrolojisinde önderlerin gezegenidir. Uslu (23 Kasım-2 Aralık), Kutas (3 Aralık-12 Aralık) Tusanak (13 Aralık-21 Aralık) burçları bu tiptendir. Bu gezegen talih zayiçesini 11 yıl ve 313 günde geçer.

Jüpiter altıncı felekte bir gezegendir. Sevgili burclar.net okurları bu yıldızın etkisi altında doğmuş olanlar, terbiyeli, utangaç, iyi ve yumuşak huylu, alçak gönüllü, cömert olurlar. Düzgün ve güzel söz söylerler. Feleğin kadısı ve hatibi olarak bilinir. Sad-ı ekber (büyük kutluluk) olarak kabul edilmiştir. Pazartesi gecesi ile Perşembe gündüzüne hâkimdir. Mavi renk, müşteri yıldızına aittir. Merih (Mars) ile Ay dost yıldızları, Zühre ve Utarit ise düşman yıldızlarıdır.