Astrolojide Dişil ve Eril Enerjiler

(5 oy) 4/5 3082
Yorum Yaz


Astroloji Bilimi burçları ve gezegenleri eril ve dişil olarak iki kategori altında inceler. Öncelikle Burçlar kategorisini inceleyecek olursak: KOÇ Burcu, İKİZLER Burcu, ASLAN Burcu, TERAZİ Burcu, YAY Burcu ve KOVA Burcu eril, BOĞA Burcu, YENGEÇ Burcu, BAŞAK Burcu, AKREP Burcu, OĞLAK Burcu ve BALIK Burcu ise dişil özellik taşıyan burçlardır. Astroloji Bilimine göre Gezegen kategorisinde ise; GÜNEŞ, MARS, JÜPİTER, SATÜRN eril, AY ve VENÜS ise dişildir. MERKÜR ise cinsiyet barındırmaz ve nötr gezegen olarak tanımlanmaktadır. İlişkisi içerisinde bulunduğu gezegene veya takımyıldızına göre değişkenlik göstererek erillik ya da dişillik kazanır.

Erillik ve dişillik konularına açıklık getirmek gerekirse, eril ve dişil nitelik bir tür enerji durumudur. Astroloji bilimi toplumsal anlamıyla kadın ve erkek olan cinsiyet ile ilgilenmez ve burçları buna göre kategorize etmez. Herkesin yıldız haritasındaki eril ve dişil enerjileri tanımlamakla ilgilenir.

Eril enerji

Astroloji’ye göre, öncü olan, ilk sözü söyleyen, eylemleri başlatan ve girişimlerde ilk adımı atan anlamına gelmektedir. İnisiyatif ve sorumluk üstlenen taraftır. İlk tepki ortaya koyan, harekete geçmekte tereddütte kalmayan, aynı zamanda kendine güvenen, baskın, cüretkâr, ilgili, araştırmacı, meraklı ve sürekli olarak atak halinde bulunan nitelikteki kişidir.

Dişil enerji

Etken değil edilgen konumda olan tarafın niteliğini gösterir. Takip eden, uyum sağlayan, tedirgin, durağan, güvence ihtiyacı duyan, garantici, etkilenen, harekete geçmek için tetiklenmeyi bekleyen, gözlemci, katılımcı, izleyen ve pasifize edilen özellikler taşıyan taraftır.

Astroloji İlmine göre doğum haritasında, hangi gezegenin, hangi enerjiye sahip burca denk geldiğine bakılarak o gezegenin ne tür bir enerji ile hareket ettiği analiz edilebilir. Bununla birlikte gezegenlerin birçoğunun erillik ve dişillik özelliklerine bakarak karakter analizi ve tip teşhisi konabilir. Eril ve Dişil teşhisleri konması Astrolojide tahminde bulunurken işin büyük bir kısmını kolaylaştırır. Gerçekleşmesi beklenen bir durum, tepki sonucu mu doğmakta yoksa öncü nitelikle mi eyleme geçmektedir, bunun anlaşılması konusunda eril ve dişil nitelikteki enerjiler her zaman yol gösterici olur.