Astroloji ve Özgüven İlişkisi

(7 oy) 4/5 3979
Yorum Yaz


Özgüven kavramı astrolojinin üzerinde titizlikle durduğu bir konudur. Astroloji,özgüveni amaca ulaşma kapasitesi olarak tanımlar. Kişinin kendi şahsına duyduğu saygı ve iyimserlik özgüvenin çatısını oluşturur. Özüne bakıldığında bu tanımlama insanın kendini tanımasına, önceliklerinin farkına varabilmesine olanak tanır. Eğer içimizde hayata dair umut filizleri ekiyorsak özgüvenimiz hayli yükseklerde seyredecektir. Ruhumuzun ve beynimizin her bir hücresi bizi olumlu davranışlar yapmaya sevk edecektir.

Astroloji tüm insanlara oldukça iyimser ve munis yaklaşır. Tüm hatalarına ve yanlışlarına rağmen en kötü insanın dahi değişip gelişebileceğini düşünür. Bu anlamda astroloji nazarında hiç kimse mükemmel değildir fakat hiç kimse de bütünüyle yetersiz ve güçsüz değildir. Hayat ciddi manada bir mucizedir. İnsanlar yaşamın her anını etkili ve verimli kılabilmelidirler. Kendi yeteneklerini, önceliklerini, zayıf ve güçlü yanlarını belirleyen insan geleceğe umutla bakacak yanlış yapmaktan korkmayacaktır. Yani böylelikle o özgüven denilen üstün merhaleye fazlasıyla sahip olacaklardır. Bunu insanın kendi içinde bir iç yolculuğa çıkması olarak da ifade edebiliriz. Ama bu yolculuktan önce insan kendine şu soruyu sorabilmelidir:

‘’Ben bu yolculuğa hazır mıyım?’’

Özgüvenimizi Nasıl Arttırabiliriz?

Başarılı olmanın ön koşulu ne istediğinizi bilmekten geçer. Bu sebeple önce kendinize ulaşılabilir, makul ve sevebileceğiniz bir hedef belirleyin. Tahayyül ettiğiniz hedef makul seviyede olsun ki başarıya ulaştığınızda en başta ulaşmayı düşündüğünüz hedeflere yakınlık arz etsin ve böylelikle kendinize duyduğunuz özgüvenininiz ve özsaygınız artsın.

Kendinizle iftihar edin. Siz gerçekçi hedefler peşinden koştukça başarı her daim kapınızı çalacaktır. Bundan gurur duyun. Kişinin kendisiyle iftihar etmesi kadar mutluluk verici bir hadise olamaz. Bir işe başladığınızda yolunda gitmeyen durumlar muhakkak olacaktır. Moral bozmak yok. Mantık çerçevesinde düşündüğünüz vakit aşamayacağınız engeller olmayacaktır. Her insan her işte muvaffak olacak diye bir kaide yoktur. Bunu aklınızdan çıkarmayınız. Çok iyi olduğunuz taraflara ağırlık verin. İyi yönlerinizi daha da geliştirin. Savunduğunuz fikirlerden asla vazgeçmeyin. Girdiğiniz her ortamda fikirlerinizi söylemekten geri durmayın. Başarılı olduğunuz her işi şansa bağlamayın. O işin başarılmasında ne denli emek ve çaba gösterdiğinizi kendinize hatırlatın.

Sizin gibi düşünmeyen insanların fikir ve duygularına saygı göstermeyi öğrenin. Unutmayınız ki kişi farklı saflara saygı duyduğu ölçüde safını değerli kılar. ‘’Hayır’’ demesini öğrenin. İnsanları kırmamak, incitmemek için kişiliğinizden ödün vermeyin. Yaşamınızda sizi rahatsız eden insanları hayatınızdan çıkarmak için vakit kaybetmeyin. Derhal çıkarın. Şayet ayaklarınıza fazlaca dolanan sorunlarınız varsa küçük bir kâğıda liste çıkarmanız size kolaylık sağlayacaktır. Böylelikle o yanlışlarınızı düzeltmeniz daha pratik olacaktır. Adım atmak için çok düşünmeyin. Yanlış da yapıyor olsanız yapacağınız yanlışın bedellerine katlanabilme gücünü kendinizde bulunuz. Bütün bu davranışlardan sonra kendinize karşı duyduğunuz özgüveniniz artacak, ayaklarınız yere sağlam basacaktır.