Ardıç nedir? Ardıcın Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

(3 oy) 4/5 51
Yorum Yaz


Ardıç nedir? Nasıl Kullanılır? Ardıcın Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir? konulu haberimizi sizlere sunuyoruz. Ardıç bitkisine ilişkin haberimizi beğeneceğinizi umuyoruz.

Yöresel adları:

Arduç, ardunç, ardıç.

Bitkisel özellikleri:

1-7 m boyunda, kışın yaprağını dökmeyen bir ağaççıktır. Yapraklar dar, sivri uçlu ve 6-18 mm uzunluğundadır. Kozalak 6-9 mm büyüklüğünde, 3 tohumlu, önce yeşil olgunlaşınca parlak mavimsi siyah renklidir. Üzerinde ince bir mum tabakası bulunur. 5-8 mm çapında, küre biçiminde ve siyahımsı mor renklidir. Kokusu reçinemsidir.

Dünya’daki ve Türkiye’deki yayılışı:

Avrupa’da, Kuzey Amerika’da, Asya’da, Kuzey ve Orta Asya’da, Akdeniz’i çevreleyen Akdeniz ülkelerinin yüksek dağlık bölgelerinde yetişir.  Anadolu’da mevzii olarak Trakya’da rastlanır. Çoruh, Erzincan

Kullanılan parçası:

Kozalak

Etken maddesi:

Şekerler (glikoz, sakkaroz), organik asitler, reçineli bileşikler, acı madde ve uçucu yağ (% 0,5-2) taşımaktadır.

Kullanım metotları:

Baş ağrısı için; ardıç kozalakları ezilir. İki bardak sirkeye yarım bardak kozalak konup kaynatılır ve süzülür. Baş ağrısı olduğunda tülbent bu su ile ıslatıldıktan sonra başa sarılır. Ağız kokusu için; ardıç suyundan her gün birer çay bardağı içilir, kozalak ağızda çiğnenir.

Hemoroit için meyvesi yenir ya da suyu içilir.

Deri hastalıkları ve romatizma için; yaprak, gövde ve kozalağı sıkarak elde edilen uçucu yağ kullanılır. 100 g zeytin yağına, uçucu yağdan 10 g konur ve karıştırılır. Romatizmalı yerler bu yağla ovulur.

Saç dökülmesi ve cilt hastalıklarında; kaynamakta olan 250 cc suya 100 g ardıç odunu konur, yarım saat kaynatılır, sonra süzülür. Bu suyla saçlar ovulur. Ayrıca baştaki yaralara sürülür.

Ardıcın faydaları

  • İdrar arttırıcı,
  • terletici,
  • mide düzenleyici,
  • antiseptik,
  • iştah açıcı,
  • ağız kokusu giderici,
  • deri hastalıklarını ve yaraları iyileştirici
  • şeker düşürücü olarak kullanılır.

Yan etkileri:

Fazla kullanılırsa böbrekleri tahriş edici etkisi vardır ve idrarın kanlı gelmesine yol açar. Hamilelerde düşüğe sebep olur.