Antep fıstığının insan beslenmesindeki önemi

(2 oy) 5/5 211
Yorum Yaz


Antep fıstığının İnsan Beslenmesindeki Önemi Protein insan beslenmesinde önemli bir yer tutar. Protein noksanlığının bitkisel üretimle karşılanması, son yıllarda ve özellikle gelişmiş ülkelerde artan bir eğilimdir. Antep fıstığının proteince ve diğer elementlerce zengin oluşu, onu daha da cazip duruma getirmektedir. Aşağıda yer alan tabloda Antep fıstığının 100 gramını bileşimi, fındık, ceviz ve sığır eti ile karşılaştırılmış şekilde  aşağıda verilmektedir.

Ekran Alıntısı

Sevgili burclar.net okurları yukarıdaki tabloda görüldüğü gibi antep fıstığı meyvesini yoğunlaştırılmış bir enerji hapı olarak tarif etmek mümkündür. Antep fıstığı, protein, karbonhidrat, potasyum, fosfor, demir, vitamin A ve B1 yönünden fındık, ceviz ve sığır etinden daha üstün durumdadır. Antepfıstığının insan sağlığına ve beslenmesine önemli katkıları bulunmaktadır. Günde 10–12 adet yenilen iç antep fıstığı, vücudun günlük yağ ihtiyacını karşılayabilmektedir.100 gr antep fıstığı vücudun günlük protein, vitamin B1 ve fosfor ihtiyacının % 35’ini karşılamaktadır.

Antep fıstığının faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Antep fıstığında kolesterol yoktur.
  • Kandaki kolesterol düzeyini düşürür. Koroner kalp hastalığı riskini azaltır.
  • Antepfıstığı, sığır etinden protein yönünden 2 kat, fosfor yönünden ise 4 kat daha üstündür.
  • Vitamin E, B ve C açısından zengindir.
  • Antepfıstığı şeker hastalığında etkin olarak kullanılabilir. 100 gr antepfıstığında 4 g posa bulunur. Posa miktarı yönünden pirinç, patates ve buğdaydan (0,3 g) daha üstündür. İnce bağırsakta glikoz emilimini azaltır ve kan şekerinin yükselmesini önler. Yapısındaki lipitlerin çoğunluğu monounsature yağ asidi içerdiğinden (35 g), kan şekerini yükseltme yönünden buğdaydan daha az riske sahiptir.