Ankara mutfağı yemekleri

(0 oy) 0/5 16
Yorum Yaz


1923 yılından beri Türkiye’nin başkentliğini üstlenen Ankara, İstanbul’dan sonra en kalabalık ikinci şehirdir. Hem coğrafi konum hem de işlev itibariyle Türkiye’nin kalbi olarak da bilinmektedir.  sportif açıdan da önemli bir yere sahiptir. Ankara’nın en özgün taraflarından birisi de mutfağıdır. Ankara mutfağı İç Anadolunun en önemli tatlarından birisidir.

Ankara mutfağı

İç Anadolu Bölgesi’nde konumlanan Ankara ili, dağlar ve platolarla karakterize edilir. Zorlu iklim koşulları nedeniyle, taze gıdalar kurutularak saklanır ve uzun depolama ömrü için turşular kurularak depolanır. Şehrin en önemli yiyecekleri arasında tarhana yer almaktadır. Tarhana uzun süre saklanılabilmekte ve çorba ile diğer yemeklerin içerisinde kullanılmaktadır. Ankara mutfağı özellikle buğday ürünleri ve pirinç olmak üzere karbonhidratlar ve proteinlerce zengin gıdaların yanı sıra sebzeler ve meyvelere de dayanmaktadır. Ankara mutfak kültürünü ağırlıklı olarak çorbalar, et ve bakliyat yemekleri, pilavlar ve hamur işleri oluşturmaktadır.

Ankara yöresel yemekleri

Dutmaç, keşkek, miyane, sütlü tarhana, mantı çorbası, toyga çorbası, Ankara tava, homaça, uruş kapama, sırım, ballı tirit, fırın aşı, çökel, etli yaprak sarma, Halep dolması, sebzeli güveç, pazı dolması, kapama pilav, keşli makarna, börülceli bulgur pilavı, Beypazarı kurusu, tandır çöreği, yazma çöreği ve tava böreği Ankara mutfağının öne çıkan lezzetleri arasındadır.

Ankara yöresel tatlıları

Cennet küngü, baklava, bırtlak, daşlak, ekir, fıslak, höşmerim, kabak tatlısı, karga beyni, kar helvası, kaygana, köyter, omaç, perçem, saraylı, tiltil helvası, tuhafiye, zerdali boranası ve zerdali hoşafı ise Ankara mutfağının en bilinen tatlılarıdır.