Altmışaltı sayısı anlamı ve sırrı

(0 oy) 0/5 35
Yorum Yaz


Sevgili okurlarımız çeşitli sayıların anlamını sizlerle paylaştık. Bu sefer Altmışaltı sayısı’nın anlamını ve bu sayının İslam dini açısından önemini sizlerle paylaşmak istiyoruz. İşte Altmışaltı sayısı‘nın anlamı ve Altmışaltı sayısının sırrı konulu yazımız.

Altmışaltı sayısı ve Si o Se Pol köprüsü

Altmışaltı sayısı farklı kültürlerde de Allah’ın bir simgesi olarak kullanılmaktadır. Bu konunun en çarpıcı örneklerinden, İran’ın İsfahan kentindeki Si o Se Pol köprüsüdür. 1600 yılında yapılan bu 33 gözlü köprü, adını 33 anlamına gelen “Si o Se” den almıştır. Bu 33 gözün suda yansımasıyla, 66 sayısı ortaya çıkar ve bu da Allah’ın ebced hesabıdır. Ayrıca 66 sayısının, köprüyü inşa ettiren ve köprüye adını veren Allahverdihan’ a da işaret ettiği söylenmektedir.

Altmışaltı sayısı ve Kelat Naderi Sarayı

Allah’ı simgelemek üzere Allah’ın sayısı olan 66’yı mimariye yansıtan diğer bir örnek ise İran’ın Meşhed kentindeki Kelat Naderi Sarayı’dır. Güneş Sarayı olarak adlandırılan bu saray, 1738 yılında Nader Şah’ın emri üzerine yapılmıştır. Binanın cephesi 66 adet boru görünümündeki elemanlardan oluşmaktadır. Ebced hesabıyla Allahı simgeleyen bu bina, Nader Şah’ın kutsal olduğuna da işaret eder.

Altmışaltı sayısı ve Ebced hesabı

Ebced hesabına göre 66 sayısı ALLAH adına denk düşmektedir. Çünkü Ebced hesabında

A– 1,

L- 30,

L- 30,

A – 1,

H – 4,  karşılık gelmektedir. Tüm rakamları topladığımızda 66 sayısına erişmiş oluyoruz.