Alaçatı ot festivali hakkında bilgiler

(0 oy) 0/5 26
Yorum Yaz


Alaçatı Ot Festivali, İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı Alaçatı mahallesinde düzenlenmektedir. İlki 2010 yılında düzenlenen festival, 2017 yılında 10. kez düzenlenmiştir. Her yıl Nisan ayı başında düzenlenen festival kapsamında birçok farklı etkinlik düzenlenmektedir. Bunlar arasında otları tanıma ve toplama söyleşileri, yemek atölyeleri, sağlıklı beslenme söyleşileri, yabani ot ve bitkilerle beslenme seminerleri, akademisyenlerin, aşçıların ve blog yazarlarının düzenlediği söyleşiler ve atölyeler, konserler gibi çok farklı etkinlikler yer almaktadır. Bunların yanı sıra açılan stantlarda otlarla yapılan yiyeceklerin, yöresel ürünlerin satışı da yapılmaktadır. Ayrıca festivalde en çok ot toplama ve en güzel ot yemeği yarışmaları gibi yarışmalar da düzenlenmektedir.

Festival kapsamında her yıl bir Alaçatı ot festivali ana teması olarak belirlenmektedir.

2016 yılında ebegümeci olarak belirlenen festivalin ana teması, 2017 yılında ısırgan otu 2018 yılı kuşkonmaz, 2019 yılı ise pazı,  olarak seçilmiştir.

Alaçatı Ot Festivali, 10 yıldır süren bir gelenek haline gelmiş ve her geçen yıl katılımcı sayısı artış göstermiştir. Yine 2019 yılında hem yerli, hem de yabancı birçok turist festivale katılmak için Çeşme ve Alaçatı’yı ziyaret etmiştir. Birçok tur şirketi hem yurt içinden hem de yurt dışından festivale turlar düzenlemiştir. Bu durum sezon öncesi hem Çeşme ilçesinde hem de civar ilçelerde turistik hareketlerin artmasına katkı sağlamaktadır.