Akçakoca mutfağı yemekleri

(0 oy) 0/5 163
Yorum Yaz


Akçakoca’nın sahip olduğu yemek çeşitlerinin oldukça zengin olduğu söylene­bilir. Genel olarak bakıldığında bu yemek çeşitleri üç grupta incelenebilir. Akçakoca mutfağı yemekleri; Çerkez ve Abhaza Kültürü, Karadeniz Kültürü ve Manav Türkleri Kültürlerine özgü yemeklerden oluşmaktadır.

Çerkez ve Abazalara ait Çerkez mantısı, çiğ börek, mısır unundan ekmek (mamursa), Çerkez tavuğu, lepsi (bir tür tavuk yemeği); Karadeniz Kültürüne ait Mancarlı pide, Mancar tepelemesi, Mancar dolması, Kaldirik kavurması, Laz böreği, damat fındığı, balık; Manav Türkleri Kültürü yemeklerinde ise hamurdan yapılan tatlıları Melengücceği, Höşmelim veya Höşmerim (tava böreği), Dartı denilen süt kaymağı en ünlü yemek ve tatlılardandır

Akçakoca Mancarlı Pide

Osmanlı Devleti’nin Anadolu’yu topraklarına katmasıyla beraber yerleşik ha­yata geçen Türkler, bu bereketli topraklarda yetişen yenilebilir otlara “mancar” adını vermişlerdir. Düzce bölgesinin bol yağış alan bir iklim özelliği taşımasından dolayı sulak topraklarda yetişen bu bitki, vitamin açısından zengindir. Mancarlı Pide vejetar­yen bir ürün olup, mancar otu diye tabir edilen pazı veya ıspanak gibi yeşillikler kul­lanılarak yapılmaktadır. Mancarlı pidenin yapımında öncelikle pide hamuru ve iç kı­sım ayrı ayrı hazırlanmaktadır. Daha sonra mancar üzeri hamurla kapatılarak taş fı­rında veya odun ateşi üzerinde sacda pişirilir ve fırından çıkarıldıktan sonra üzerine tereyağı sürülerek ayran ile servis edilir. Mancarlı Pide Akçakoca ilçesinin Yukarı Ma­hallesindeki Manav Türklerinin yaptığı bir çeşit hamur işi olarak bilinmektedir.

Akçakoca Melengücceği Tatlısı

Akçakoca Melengücceği Tatlısı, Orta Asya’dan göç ederek Akçakoca’ya yerle­şen ve Manav Türklerinin halen devam ettirdiği 700 yıllık geçmişe sahip bir lezzettir. Ayrıca Akçakoca Melengücceği Tatlısı Osmanlı Saray Mutfağına da girmiş lezzetler­dendir. Manda sütü kaymağının işlenen kısmı “dartı” olarak adlandırılan iç malzemesi, tatlıya asıl lezzeti vermektedir.Geçmiş tarihlerde tatlının şerbetlenmemiş kuru hali, Manavların birbirlerini ziyaret ettiklerinde ikram ettikleri bir yiyecek olduğu söylenmektedir. Günümüzde ise bu tatlı, yörede özellikle düğünlerde ve bayramlarda ikram edilmektedir. Tatlının eski Türkçede “güccek” olarak kullanılan “küçük ekmek” anlamına geldiği ve “Melen küçük ekmeği” olarak “Melengücceği” adı verildiği riva­yet edilmektedir.

Kaldirik

Akçakoca ilçesinin sahip olduğu verimli topraklarda, kaldirik adında bir bitki yetişmektedir. Bu bitki ilkbaharda kar eridikten sonra aynı özelliği gösteren eğ­relti otu gibi baş kısmı kıvrık toprağın yüzüne çıkmaktadır. Titizlikle yıkanarak ince bir şekilde doğranır ve kaynatıldıktan sonra pişirilmektedir. Piştikten sonra ise bir kısmı sıkılarak topak haline getirilip omlet yapımında kullanılırken, bir kısmı da yağda kavurularak tüketilebilir. İçerisine sarımsak, kırmızı biber, ceviz, fındık ve sirke ilave ederek turşu salatası olarak servis edilebilir.

Keş

Süzme yoğurt olarak adlandırılan yoğurt, süzülme işleminden sonra temiz bir beze sarılarak bir süre kurutulmaktadır. Kurutulduktan sonra ki haline Keş denilmek­tedir. Keş, Akçakoca ve çevresinde kahvaltıda ve makarnada kullanılan önemli bir yi­yecektir.

Keşli Kaygana

Keş rendelenerek bir tabağa alınır ve üstüne maydanoz, bir tek küçük domates bir de biber kıyılır, baharatı ilave edilir. Daha sonra üzerine üç veya dört yumurta kı­rılarak çırpılır. Ardından kızgın yağ içine yavaş yavaş konarak pişirilmektedir. Limon sıkılarak servis edilmektedir.

Acıka

Acıka kahvaltılık bir üründür. Ceviz veya fındık ezilerek baharatlarla yoğurulur. Daha sonra salça, zeytinyağı, tuz, sarımsak, acı pul biber ilave edilir. Ekmek üze­rine sürerek de yenilebilir.

Halij

Halij hazırlanırken öncelikle hamur kalın olacak şekilde açılarak kâse büyük­lüğünde kesilir. Ardından iç harcı Abaza peyniri ve Ahusha denilen Abaza otu karış­tırılarak hazırlanır. Daha sonra hazırlanan karışım kesilmiş hamurların içerisine konu­larak katlanır ve kaynamaya bırakılır. Pişince tepsiye alınır, soğuduktan sonra servis edilir.

Laz Böreği

Laz böreği adı nedeniyle bir börek çeşidi olarak düşünülse de aslında bir tatlı çeşididir. En önemli özelliği içerisine muhallebi eklenmesidir. Laz böreği yapılırken öncelikle baklava hamuru şeklinde hamur açılarak on adet yufka yapılır. Daha sonra yufkaların yarısı tepsinin alt kısmına dizilir üzerine muhallebi kıvamına gelen iç dö­külür. Ardından yufkaların geriye kalan kısmı da üzerine yerleştirilir. Son olarak yarım saat pişirildikten sonra üzerine bir bardak kaynatılmış şekerli su ilave edilerek servise hazır hale getirilir.

Kızılcık Tarhanası

Bölgede kiren adı ile bilinmekte olan kızılcıktan yapılan bir çorba çeşididir. Kızılcık olgunlaştıktan sonra süzgeçten geçirilerek un ile birlikte ufalanmaktadır. Daha sonra bir süre kurutularak tarhana çorbası şeklinde pişirilmektedir.

Mısır Ekmeği

Mısır ekmeği, su, mısır unu ve tuz yoğurulmasıyla yapılan bir ekmek çeşididir. Yoğurma işlemi sonucunda elde edilen hamur bir tepsinin içi yağlandıktan sonra tep­sinin içine yayılmaktadır. Daha sonra fırında pişirilmektedir. Akçakoca’da genel ola­rak balık restoranlarında ikram edilmektedir.

Karalahana Sarması

Karalahana sarması yapılırken öncelikli karalahana haşlanmaktadır. İç harcı için etler küçük küçük parçalar haline getirilir. Tuz, soğan, domates, maydanoz, kara­biber ve pirinç iç harca eklenerek yoğurup yapraklara sarılır ve pişirilir.

Abaza Tavuğu

Abaza tavuğu hazırlanırken öncelikle ince kıyılmış soğan yağ ile kavrulmakta­dır. Önceden parçalanmış tavuk ve sıcak su ilave edilerek pişirilir ve içerisine soğuk pasta (mısır ununun suyla karışmış lapa hali) ve acıka eklenerek yoğrulmaktadır. Daha sonra yağdan arındırılan karışım tavuk suyu ile sulandırılarak bulamaç halini getirilir. Son olarak servis için üzerine ceviz yağı gezdirilmektedir.

Mıhlama (Kuymak)

Karadeniz’in vazgeçilmez lezzetlerinden olan Mıhlama, mısır unu tereyağı ile yağ unun üzerine gelinceye kadar kavrularak ve içerisine ince ince tulum peyniri ek­lenerek yapılmaktadır. Peynir erimesi ve tereyağının yüzeyi çıkmasından sonra servis edilmektedir. Akçakoca’da yöresel kahvaltı hizmeti veren işletmelerde bakır tava veya toprak güveçlerde sunulmaktadır.

Akçakoca Sarı Fındığı

Akçakoca da toprağın fındık yetiştirmeye uygun olmasından dolayı arazilerin büyük bir kısmında fındık bahçeleri mevcuttur. İlçe de yaşayanların büyük çoğunluğu gelirlerini fındık ticaretinden elde etmektedir. Akçakoca Sarı Fındığı, bölgenin verimli topraklarında büyük miktarda yetiştirilmektedir. (E.Berna Bakır-YLT)