Akçakoca gezi rehberi – Akçakoca gezilecek yerler

(0 oy) 0/5 51
Yorum Yaz


1950 yıllarında deniz ve karavan turizmi ile ülkemizin ilk turizm hareketinin başladığı yerlerden biri olan Akçakoca; denizi, kumu, balıkçı barınağı, her mevsimin özelliğine göre balık çeşitleri, gün batımı, sivil ve dini mimarisi, fındığı, kilometrelerce uzanan plajları ve şifalı kumu, yemyeşil bitki dokusu, piknik ve mesire alanları ve yöresel lezzetleri ile yerli ve yabancı turistler için dikkat çekicidir. Akçakoca gezi rehberi – Akçakoca gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelecek yerler: Akçakoca’nın 35 km’ye yakın sahili boyunca çok sayıda kumsallı plajları. Ayrıca deniz turizmi için bölgeye gelen ziyaretçiler, Fakıllı Mağarası, Aktaş, Sarıyayla ve Tahirli şelaleleri ile Kurugöl Kanyonunu görebilir, ilçe merkezinde bulunan Yukarı Mahalle pazarında yöresel ürünlerden satın alabilirler. Akçakoca dini ve Sivil mimari örnekle­rin yoğun olarak görüldüğü bir bölgedir. Akçakoca kent merkezinde sıra dışı görünü­müyle dikkat çeken Akçakoca Merkez Camii, Hemşin Köyü Camii ve Orhangazi İl­köğretim Okulu da sivil mimariye en güzel örnekler arasındadır.

Ceneviz Kalesi

Ceneviz kalesi, çevresi ile birlikte plaj bölgesi de dahil olmak üzere Kültür Varlığı olarak tescil edilerek koruma altına alınmıştır. Akçakoca’nın simgelerinden biri olan Ceneviz Kalesi, ‘‘Ceneviz Ticaret Yolu’nda Akdeniz’den Karadeniz’e Kadar Kale ve Surlu Yerleşimleri” adıyla UNESCO Dünya Miras Geçici listesine adını yazdırmıştır.

Fakıllı Mağarası

Fakıllı Mağarası Akçakoca ilçesinin 8 km güney doğusunda Fakıllı Köyünde yer almaktadır. Bulunduğu köyden ismini alan mağaranın toplam uzunluğu 1.017 metre, ziyarete açık alanı ise 350 metredir. Doğal özellikler taşıyan mağaranın içinde çeşitli yönlere giden galeriler, sarkıt ve dikitler bulunmaktadır. Özellikle mağarada beyaz oda olarak bilinen bölgeler damlataşı yoğun olduğu yerlerdir. Mağaraya yağışlı dönemlerde düden girişler ile önemli oranda su girişi vardır.

Fakıllı Mağarası, yüzeye yakın bir noktada bulunması nedeniyle yaz ve kış mevsimlerinde büyük farklılıklar gösteren nemli, sıcak ve serin bir havaya sahiptir. Mağaranın sahip olduğu havanın astım ve nefes darlığı hastalığına iyi geldiği söylen­mektedir. Ayrıca mağaranın çevresi yapılan düzenlemeyle piknik alanı olarak kulla­nılmaktadır.

Koçköy Mağarası

Akçakoca İlçesinin, Yeni Mahalle’de bulunan Koçköy Mağarası 2008 yılında sarkıt, dikit ve şelale bakımından zengin ve güzel bir görünüme sahip olması ve turizm potansiyeli taşınması sebebiyle taşınmaz tabiat varlığı olarak tescil edilmiştir. Mağara, daire şekilli bir çukurluğun tabanında yer almaktadır. Koçköy Mağarası, yarı aktif ve aktif bölümlerden meydana gelen bir mağaradır. Aktif galerinin içi, görünümleri sar­kıt, dikit, sütun, duvar ve pembe damlataşları ve damlataşı havuzları ile kaplıdır. Ay­rıca buradan geçen yeraltı deresi çoğu yerde göl, dev kazanı ve küçük şelaleler oluş­turmuştur.

Demirciönü Tabiat Koruma Alanı

Akçakoca-Ereğli karayolunun Akçakoca’dan itibaren 10 uncu kilometresinde ve Düzce-Zonguldak il sınırında yer almaktadır. Ekosistemin kaynak özelliklerinin korunarak bilim ve eğitim çalışmalarının hizmetine sunulması ve doğal özelliği bozulmadan korunmasını sağlamanın yanı sıra, bu alanların günümüz insanına ve gelecek nesillere fayda sağlaması amacıyla bu saha Tabiatı Koruma Alanı olarak tesis edilmiştir.

Akçakoca Bey Anıtı

Orhan Gazi’nin emrinde; Akçakoca, Konuralp, Saltuk Alp, Samsa Çavuş, Gazi Rahman, Köse Mihal gibi tanınan komutanlarla birlikte gerçekleştirilen fetihler, Os­manlının kurulma sürecinde oldukça önemlidir. Akçakoca ve çevresinin fethedilme- sinde yer alan Akçakoca Bey; Ertuğrul Gazi, Osman Gazi ve Orhan Gazi’nin silah arkadaşı ve en yakınlarından biri olarak bilinmektedir. Akçakoca Bey’in doğum tarihi 1234’tür. Yaşadığı dönemde Akçakoca-Sapanca-Kandıra bölgelerini alarak Osmanlı Beyliği’ne katmış ve tarihe “Kandıra Fatihi” olarak geçmiştir. İzmit üzerine sefere çı­kacağı sırada Kandıra’da vefat etmiştir. 1328 yılında 94 yaşında vefat eden Akçakoca Bey’in Türk törelerine uygun olarak otağının bulunduğu yere gömüldüğü bilinmekte­dir. Akçakoca Bey Anıtı; Orhan Gazi ve Konuralp Bey heykelleriyle birlikte bir bütün halinde ilçe merkezinde yer almaktadır.

Aktaş Şelalesi

Aktaş Şelalesi, Akçakoca’nın Aktaş Köyü sınırlarında yer almaktadır. Akça­koca şehir merkezine 11 kilometre, Aktaş Köyüne 3 kilometre mesafede bulunan şe­lale doğası ve çevresindeki zengin bitki örtüsü ile Akçakoca’nın görülmeye değer do­ğal güzelliklerin biridir. Aktaş Şelalesi, 50 metre yükseklikten düşen suyun sesi ve etrafını saran yeşillikler arasında trekking, Foto-Safari gibi doğa sporları yapılması için oldukça elverişlidir. Aynı zamanda Akçakoca’da yer alan önemli yürüyüş parkur­larından biridir. Akçakoca çevre yolu Göktepe Köyü ayrımından yürüyüşe geçilen par­kur 10 kilometreyi bulmaktadır. Çoğunlukla dere kenarını takip eder, Aktaş Vadisiyle devam ederek şelaleye ulaşılmasıyla son bulur. Orta zorlukta bir parkurdur ve su için­den geçmek gerekebilir.

Tahirli Şelalesi

Tahirli Şelalesi, ilçe merkezine 12 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Asfalt yoldan şelale alanına kadar uzanan 3 kilometrelik kısmı, yürüyüş parkuru olarak da kullanılabilmektedir. Yeşillikler arasında yapılan yürüyüşün ardından dört kademeli şelaleye ulaşılmaktadır.

Sarıyayla Şelalesi

Sarıyayla Şelalesi, şehir merkezine 10 kilometre uzaklıkta Sarı yayla köyünde bulunmaktadır. Berrak akan suyu ve yeşille etrafı sarılmış güzel bir doğası vardır (Kı­lıç, 2001: 134). Sarıyayla köyü sınırları içinde Sarma deresi üzerinde yer alan şelale çevresi doğal değerleri ile önemli piknik alanları olarak da kullanılmaktadır.

Kurugöl Kanyonu

Kurugöl Kanyonu Akçakoca merkezine 14 kilometre uzaklıkta yer alan Kuru- göl Köyünde bulunmaktadır. Kolay ve zor derecelerden oluşan, akarsu kenarı boyunca yürüyüş parkuru ile doğa ve macera severleri ağırlamaktadır. Bölge trekking, foto- safari, kaya tırmanışı için uygunluk göstermektedir.

Akkaya Mesire Alanı

Akçakoca’nın Akkaya Köyünde bulunan Akkaya Köyü piknik ve mesire alanı Akçakoca’nın 7 kilometre doğusunda Karadeniz Ereğli Yolu üzerindedir. Bölge pik­nik ve mesire alanı olmasının yanı sıra orman içinden yürüyüş yapılarak kısa bir me­safeden ulaşılan Akkaya plajı ile de dikkat çekmektedir. Bölge doğa yürüyüşü, fotoğrafçılık, çadır kampı yapmak için uygun özelliktedir.

Cumayanı Mesire Alanı

Cumayanı Mesire Alanı, Akçakoca’nın Göktepe Köyü sınırlarında bulunmak­tadır. Asırlık ulu çınar ağaçları, doğal güzellikleri ve akarsuyu ile önemli bir dinlence yeridir. Akçakoca Kent Konseyi, çevre ve doğal yaşam ile ilgili çalışmaları çerçeve­sinde Cumayanı Mesire Alanı’ndaki 3 adet çınar ağacı “Doğal Anıt” olarak tescil edilmiştir. Piknik ve mesire alanı olarak düzenle­nen bölge, aynı zamanda Selçuklulardan kalma tarihi hamam kalıntısı, Tarihi Evliya Camii ve Evliya Ahmet Dede Türbesi ile de misafirlerin dikkatini çekmektedir. Bölge doğa yürüyüşü yapılması ve fotoğraf çekimi için uygundur. Cumayanı Mesire Alanı’nda ayrıca, alabalık ve yöresel yemeklerden tatmak isteyenler için özel bir res­toran da bulunmaktadır.

Orhan Gazi Camii

Osmanlı Devleti kurucularından Orhan Gazi’nin konakladığı (Miladi 1323) ve kendi adı ile anılan bir de camii yaptırdığı bilinmektedir. Sultan Orhan Camii Şerifi olarak kayıtlara geçmiş olan bu kültür mirası, Vakıflar Genel Müdürlüğünce restore edilerek, tekrar ibadet ve ziyarete açıl­mıştır. Günümüzden 695 yıl önce Çantı tekniği ile uzun kütüklerin birbirine geçiril­mesiyle, çivisiz olarak inşa edilen Orhan Gazi Camii’nin minaresi yoktur. Cami ala­turka kiremitli kırma çatılıdır ve haziresinde bulunan Erken Osmanlı döneminden Geç Osmanlı dönemine ait sarıklı mezar taşları da ayrıca dikkat çekmektedir