Ağrı mutfağı yemekleri

(0 oy) 0/5 17
Yorum Yaz


Orta Asya’dan Anadolu’ya göç edenlerin geçiş noktası olan Ağrı, İpek Yolu üzerinde yer alması ile birçok medeniyeti bünyesinde barındırmıştır. Osmanlı Devleti döneminde sancak merkezi haline gelen Bayazıt bölgesi ile önemli bir kültür şehri konumuna gelmiştir. Azerbaycan ve Kafkasya’nın çeşitli bölgelerinden Ağrı’ya göç eden toplumlar bu Ağrı mutfağı yemeklerinin oluşumunda etkili olarak benzerlik gösterdikleri bilinmektedir.

Ağrı mutfağı yemekleri

Ağrı bölgesi toprak ve iklim koşullarının yetersizliği nedeniyle sebze yetiştiriciliği oranı az miktarda olup tahıl ürünlerinin kullanımı daha yoğunluktadır. Ağrı mutfağında genellikle tahıl ve türevi ürünler, süt ve süt ürünleri, et ve türevi ürünler ile doğada yetişen sebzeler yemeklerde sıklıkla kullanılmaktadır.

Hengel, ayran aşı (gırar), keledoş, goşteberg et, çiriş (gulik) aşı, şırdan kebabı, dağ kebabı, şorva, pörtleme, kavurma, mercimekli bulgur pilavı ile Anadolu’nun en eski diyet yemeği Abdigör Köftesi Ağrı mutfağının öne çıkan lezzetler arasındadır. Hasude, umaç helvası, murtuğa, aşure, zülbiya tatlısı, kavut ve semeni helvası Ağrı ilinin en bilinen tatlılarıdır.