Abhaz mutfağı yemekleri

(0 oy) 0/5 61
Yorum Yaz


Abhaz mutfağı için başlıca besin kaynağı olan mısır çok önemli bir yere sahiptir. Daha önce de belirtildiği gibi tahıl ve hayvancılığın önemli yer edindiği Kafkas mutfağında, Kafkas boylarına ait çeşitlilik o etnik grubun yaşadığı mutfak kültürüne geniş ölçüde yansımıştır. Tarihi gelişim süreci içerisinde kültürel kodların değişimine paralel olarak mutfak kültüründe de değişimler olmuştur. Abhaz mutfağına bakıldığında yine kendi Kafkas kültürünün bir sonucu olarak gelenek ve görenekler yemek kültürünü de etkilemiştir denilebilir.

Kafkasya’dan göç eden tüm boyların özel gün ve törenlerindeki yemekler o boyun adet ve göreneklerine göre şekillenmektedir. Yine günümüz teknoloji ve iletişim imkanları düşünüldüğünde Abhaz mutfağının da hem bölge hem de dünya çapında diğer mutfaklar ile etkileşime girmesinin kaçınılmaz olduğu gerçeği de mevcuttur. Geleneksel beslenme türü açısından bakıldığında köyden kente ya da tarım toplumundan sanayi toplumuna geçiş yapan etnik gruplar var oldukları şartlara göre yemek kültürlerini farklılaştırmışlardır.

Abhaz mutfak kültürü

Abhaz mutfak kültürünün ayrıldığı Kafkas topraklarından çok farklı bir kültür çeşidi olmaması itibariyle sofra kültürüne de değinmek gerekmektedir. Sofra kültürü diğer Kafkas milletleriyle birbirine çok benzerdir.Yemeklere büyük başlamadan başlanmaması, misafirlikte ise ev sahibinin buyur demesi ile yemeğe başlanması Kafkas sofra kültürünün vazgeçilmez unsurlarındandır. Sofranın sadece bir karın doyurma aracı olmadığı Abhaz kültüründe, sofra bir şeyler öğrenme aracıdır, eğitim yeridir, güzel konuşma ve dinleme mekanıdır. Toplumsal kaynaşmanın da yeri olan sofra fiziksel doyumun yanı sıra toplumun kültürel doyum noktasıdır da.

Abhaz mutfağı yemekleri

Abhaz mutfağı  başlıca yemekleri şunlardır: Un çorbası, yoğurt çorbası, çüven ekmeği, ceviz yağı, abhaza usulü ceviz yağı, acıka, darı çorbası, pirinç çorbası, peynirli pasta, abhaz tatlısı, darı pilavı, abhaz tavuğu, kara lahana sızbalı, turp sızbalı, şalgam salatası, şalgam yemeği, kızılcıklı barbunya püresi, abhaz peyniri, peynir yapımı, peynir yemeği, aşıc, peynirli börek, soğan yemeği, ısırgan otu, kara lahana (ahul eysarçaça), kaz ayağı, taze fasulye, kabak yemeği (kapçı), haşlama et ajuhta, kapara, abhaz usulü sarımsaklı ve domatesli salçadır.(Kübra Erbil-YLT)