6 sayısının anlamı

(16 oy) 4/5 8071
Yorum Yaz


Sevgili burclar.net okurları 6 sayısı hayatın bir çok yerinde gizemli biçimde karşımıza çıkıyor. İşte siz okuyucularımıza 6 sayısının anlamı ve gizemini göstermek için bu çalışmayı hazırladık. Beğeneceğinizi umuyoruz.

Yunanlılarda 6 sayısının anlamı

Yunan geleneğinde 6 sayısı Heksad olarak adlandırılmıştır. 6 sayısının evrenin dili ruhun yapıcısı, harmoni, vaktin ölçüsü, sağlık ve denge gibi özellikleri sembolize ettiğine inanılmıştır.

Yahudilikte  6 sayısının anlamı

Yahudilikte 6 sayısı Mukaddes kitabın alemin altı günde yaratıldığı beyanı altı enerji, altı devre, attı gün olarak da değerlendirilmiştir. Öte yandan yaratıcı kudret ile yaratılan varlığın ahenk içinde bulunmaları altı sembolü ile ve geometrik şekil olarak Süleyman mührü çizilerek açıklığa kavuşturulmak istenmiştir. Süleyman mührü, açıklanması mümkün veya caiz olmayan konuların gizli, hermetik görüşlerin toplamını, gizli olan ve gizli kalması gereken hususları belirtmektedir. Uzun yüzyıllar boyu bu geometrik şekil üzerinde durulmuş ve farklı değerlendirilmelere gidilmiştir.

Hristiyanlıkta  6 sayısının anlamı

Hristiyan gelenek 6 ile haftanın altıncı gününde yer alan ve günün altıncı saatinde sona eren İsa’nın çarmıha gerilmesi arasında bağlantı kurmaktadır.