23 Etap Likya Yolu Yürüyüşü Rotası Hakkında

(0 oy) 0/5 175
Yorum Yaz


Sevgili dostlar tarihi ve kültürel açıdan çok zengin bir coğrafyada yaşıyoruz. Bunlardan Likya Yolu, 1996 yılında Garanti Bankası’nın kültür ve sanata destek projeleri yarışmasında, Kate Clow’un Likya Yolu adlı projesinin birinci seçilmesiyle günümüze kazandırılmıştır. Kate Clow ve gönüller tarafından işaretlenip, haritalanan yol, 1999 yılında hizmete açılmıştır. Üç bin yıllık tarihi bir ticaret yolu olanLikya Yolu, Fethiye Ölüdeniz’den Antalya’ya kadar uzanmaktadır. Tarih ve doğanın iç içe geçtiği Likya Yolu’nun uzunluğu 509 kilometredir. Likya Yolu 23 etaptan oluşmaktadır. Hisarönü ile başlayan etap, Hisarçandır’da son bulmaktadır. Bu yazımız 23 Etap Likya Yolu Yürüyüşü Hakkında

1.Etap: ( Hisarönü – Faralya 13 km)

Likya Yolu’nun başlangıç noktası Hisarönü’dür. Hisarönü, Fethiye – Ovacık karayolu üzerinde bulunmaktadır. Yerli ve yabancı turiste hizmet veren 43 tesis 5134 yatak kapasitesi bulunmaktadır. Ölüdeniz’e yakın bir coğrafyada yer almasından dolayı turizm sezonunda kalabalıklaşan Hisarönü’nde yüzme, balık tutma, fotoğrafçılık ve doğa yürüyüşü gibi rekreatif faaliyetler yapılmaktadır. İlk etabın bitiş noktası olan Faralya ise Ölüdeniz’e 12 km, Kelebekler Vadisi ve Kabak Koyu’na yürüyüş mesafesindedir. Önceleri yamaç paraşütü pisti olan Faralya’da pistin kaymakamlık tarafından yeterince güvenli bulunmamasından dolayı günümüzde yamaç paraşütüne izin verilmemektedir. Faralya turizmin gözde destinasyonlarına yakın olması nedeniyle çoğunlukla da Likya Yolu’nun üzerinde bulunmasından dolayı turistler tarafından rağbet gören bir destinasyon haline gelmiştir. Likya Yolu’nun ilk etabı olan Hisarönü- Faralya, Kozağaç ve Kirme Köyleri güzergahında yaklaşık 7 saatlik bir yürüyüş ile tamamlanabilmektir.

2.Etap: (Faralya- Kabak Koyu 7 km)

Likya Yolu’nun 2. Etabı olan Faralya – Kabak Koyu güzergahı Babadağ, Kelebekler Vadisi, Kabak Koyu, Alınca ve Karaağaç Köylerinden oluşmaktadır. Babadağ coğrafyası nedeniyle yamaç paraşütüne oldukça elverişlidir. Aynı zamanda dağcılık, doğa yürüyüşü, fotoğrafçılık ve yüzme gibi rekreatif faaliyetlere imkan tanıyan Babadağ, bitki çeşitlerindeki zenginlik nedeniyle botanik turizmi ve ekoturizm için alternatif bir destinasyondur. Kelebekler Vadisi sahip olduğu biyoçeşitlilik nedeniyle doğal sit alanıdır. Kelebek gözlemciliği, botanik turizmi ve fotoğrafçılık için ideal bir destinasyondur. Kabak Koyu I. Derece doğal sit kapsamında koruma altındadır. Kelebekler Vadisi’ne 4 km uzaklıkta olan Kabak Koyu’nda yalnızca ağaç evlerden oluşan turistik tesisler mevcuttur. Alınca ve Karaağaç Köyleri kırsal turizm kapsamında değerlendirilebilir. Bu etap yaklaşık 3 saat süren yürüyüşle tamamlanabilmektedir.

3. Etap: (Kabak Koyu- Belceğiz 26 km)

Likya Yolu’nun 3. Etabı olan Kabak Koyu – Belceğiz güzergahı Belcekız ve Kıdrak Tabiat Parkı’ndan oluşmaktadır. Belceğiz, Kızıldağ Milli Parkı sınırları içerisinde bulunan balıkçılıkla geçinen bir köydür. Su sporlarının hemen her çeşidinin yapılabildiği bu bölümde klasik turizm anlayışı egemen olmuştur. Özel Çevre Koruma Bölgesi içinde olan bu destinasyonlarda açılan turistik tesisler ve kapasite aşımı nedeniyle çevre kirliliği gözlenmiştir.

4. Etap: (Belceğiz- letoon 14 km)

Likya Yolu’nun 4. Etabı olan Belceğiz – Letoon güzergahında Pinara, Pynadai, Letoon, Sidyma ve Yediburunlar yer almaktadır. Bölge antik şehirler ve kalıntılar açısından oldukça zengindir. Doğa yürüyüşü, arkeolojik yürüyüş, fotoğrafçılık ve bisiklet gibi rekreatif faaliyetlere elverişlidir.

5. Etap: (letoon- İnpınar 13 km)

Likya Yolu’nun 5. Etabı olan Letoon – İnpınar güzergahında en önemli destinasyon kuşkusuz Xanthos’tur. Xanthos ve Letoon arasındaki mesafe 4 km’dir. Likya’nın en önemli iki kentini birkaç saat aralıkla ziyaret etme imkanı sunan güzergah, ziyaretçileri 13 km boyunca tarihsel bir yolculuğa çıkarmaktadır.

6. Etap: (İnpınar- Patara 7 km)

Likya Yolu’nun 6. Etabı olan İnpınar – Patara güzergahında İnpınar ve Çayköy bulunmaktadır. Bu bölümde Likya Dönemi’nden günümüze kadar gelen su kanallarını görmek mümkündür.

7. Etap: (Patara- Bezirgan 26 km)

Likya Yolu’nun 7. Etabı olan Patara – Bezirgan güzergahındaki kültürel değerler Patara, Pyndai, Gemicik Adası ve Tavas Tepesi’dir. Patara Kumsalı Caretta Caretta türü kaplumbağaların yumurtlama yeridir. Patara 1990 yılında I. Derece Doğal Sit Alanı ilan edilmiştir.

8. Etap: (Bezirgan- Gökçeören 19 km)

Likya Yolu’nun 8. Etabı olan Bezirgan – Gökçeören güzergahında Bezirgan Köyü’nde bulunan Roma Dönemi’ne ait tahıl ambarlarını görmek mümkündür. 80’li yıllarda çok fazla göç veren bu köyler kırsal turizm kapsamında değerlendirilmelidir. Etap toplamda 19 km’den oluşmaktadır.

9. Etap: (Gökçeören- Susuz 7 km)

Likya Yolu’nun 9. Etabı olan Gökçören – Susuz güzergahı 14 km’dir. Tamamen tırmanışın yapıldığı bu etap oldukça zordur. Gedikağzı’nı geçtikten sonra etap tamamlanmaktadır.

10. Etap: (Susuz- Kaş 20 km)

Likya Yolu’nun 10. Etabı olan Susuz – Kaş güzergahında önemli duraklar Phellos Antik Kenti ve Phellos’un Antik Çağ’da liman kenti olan Antiphellos günümüzdeki adıyla Kaş’tır. Bu etap 20 km’dir. Kaş, Meis Adası ve Akdeniz’in koylarını görmeye imkan tanıyan bu etap, fotoğrafçılık ve doğa yürüyüşü için iyi bir alternatiftir.

11. Etap: (Kaş- Aperlai 23 km)

Likya Yolu’nun 11. Etabı olan Kaş – Aperlai güzergahında Küçük ve Büyük Çakıl’dan devam ettikten sonra Limanağzı Koyu’nda bir kaya mezarı görülmektedir. Derin bir uçurumun ardından Çoban Plajı görülmektedir. Patikayı takip edildiğinde tarihin en eski batıklarından biri olan Uluburun’a ulaşılmaktadır. Uluburun’dan çıkarılan batık Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’ndedir. Aperlai ve Apollania antik kentlerini barındıran bu parkur 23 km’dir. Deniz kıyısında geçen bu parkurda yüzme, doğa yürüyüşü, fotoğrafçılık gibi rekreatif faaliyetler yapılmaktadır.

12. Etap: (Aperlai- Kekova 13 km)

Likya Yolu’nun 12. Etabı olan Aperlai – Kekova, iki batık kent arasındaki 13 km’lik bir güzergahtır. Üçağız’ın koylarından birini görme şansı sunan bu etapta Teimiussa Antik Kenti yer almaktadır. Patikadan yukarı çıkınca Simena Kalesi yer almaktadır. Ancak elbette güzergahın en önemli bölümünü dünyaca ünlü Kekova Antik Kenti oluşturmaktadır.

13. Etap: (Kekova – Demre 26 km)

Likya Yolu’nun 13. Etabı olan Kekova – Demre güzergahı 26 km’den oluşmaktadır. İlk olarak Istlada Antik Kenti ile başlayan etap, Andriake ve Sura Antik Kentleriyle devam etmektedir. Myra Antik Kenti ve Noel Baba Kilisesi ile sonuçlanan bu etap tarih içinde yolculuk etme şansı tanımaktadır.

14. Etap: (Demre- Goncatepe 19 km)

Likya Yolu’nun 14. Etabı olan Demre – Goncatepe güzergâhı 19 km’dir. Ala kilise kalıntılarına ev sahipliği yapan bu etapta denizden iç kesimlere doğru geçiş söz konusudur. Çok sayıda patikanın yer aldığı etapta doğa yürüyüşü, dağcılık, fotoğrafçılık gibi rekreatif faaliyetler yapılmaktadır.

15. Etap: (Goncatepe- Finike 20 km)

Likya Yolu’nun 15. Etabı olan Goncatepe – Finike güzergahı 20 km’dir. Ancak bir önceki güzergahın tersine bu etapta tepeden iniş söz konusudur. Bu nedenle bir önceki etapla hemen hemen aynı kilometreye sahip olmasına rağmen yürüyüş daha kolay geçmektedir. Tepeden geçilen tüm antik kentlerin manzarası eşliğinde inilmektedir.

16. Etap: (Mavikent- Gelidonya 15 km)

Likya Yolu’nun 16. Etabı olan Mavikent – Gelidonya Feneri güzergahı günümüzde yerel halkın hafta sonları piknik yaptıkları ya da yazlık olarak kullandıkları Karaöz ile başlamaktadır. Karaöz’den sonra Korsanlar Koyu yer almaktadır. Koy henüz turistik bir destinasyon haline gelmemiştir. Yöreyi bilenler ya da Likya Yolu’nu yürüyenler tarafından ziyaret edilmektedir. Ekoturizm kapsamında değerlendirilmesi gereken koydan sonra 15 km’lik dik bir yokuş çıkmak gerekmektedir. Sonuca ulaşıldığında Gelidonya Feneri karşımıza çıkmaktadır. Bu etap Likya Yolu’nun en büyüleyici etaplarından biridir.

17. Etap: (Gelidonya – Adrasan 13 km)

Likya Yolu’nun 17. Etabı olan Gelidonya Feneri – Adrasan güzergahı 13 km’dir. Bu güzergahta bulunan eşsiz koylarda yapılabilecek en iyi rekreatif faaliyet kuşkusuz yüzmedir. Bunun yanı sıra denizin renginin mavi ve yeşille birleşmesi nedeniyle bir çok fotoğrafçı tarafından ilgi duyulan bir etaptır. Gelidonya Feneri hemen herkes tarafından bilinen bir yer olmasa da Adrasan için durum aynı değildir. Adrasan tıpkı Olympos gibi turistler tarafından oldukça rağbet gören bir destinasyondur.

18. Etap: (Adrasan- Olimpos 20 km)

Likya Yolu’nun 18. Etabı olan Adrasan – Olimpos güzergahında deniz kıyısından başlayan yürüyüş, Musa Dağı’nın tepesine tırmanmayı gerektirecektir. 16-20 km arasında değişen bu etapta sürekli dik virajların bulunduğu patikayı geçmek oldukça güçtür. Ardından beliren Tahtalı Dağı ve arasından seçilebilen Olympos sahili günümüzde genç turistler tarafından oldukça rağbet gören bir destinasyondur. Pansiyonların büyük bir kısmı bungalovlardan oluşmaktadır. Bir zamanlar tanrıların bir zamanlar korsanların kenti olan Olympos’tan son bir patika daha çıkılarak Çıralı’ya ulaşmak mümkündür.

19. Etap: (Olympos- Phaselis 25 km)

Likya Yolu’nun 19. Etabı olan Olympos – Phaselis güzergahı 25 km’dir. Deniz kıyısında geçen etapta ilk olarak Maden Koyu görülmektedir. Sahilden devam edildiğinde Phaselis Antik Kenti’ne ulaşmak mümkün olacaktır.

20. Etap: (Phaselis- Gedelme 17 km)

Likya Yolu’nun 20. Etabı olan Phaselis – Gedelme 17 km’dir. Denizden uzaklaşılacak olan bu parkurda Toroslar’ın zirvelerine tırmanılmaktadır. Küçük bir inişi de olan bu parkurda Kemer Çayı’nın göletini ve şelalesini görmek mümkündür.

21. Etap: (Gedelme- Tahtalı 21 km)

Yolun 21. Etabı olan Gedelme – Tahtalı Zirvesi 21 km’dir. Bu etap belki de Likya Yolu’nun en zor etaplarından biridir. 2000 m yüksekliğe çıkılan bu etapta, çıkış zorluklarının yanı sıra hava değişimi ve sis nedeniyle etap, tehlikeli olabilmektedir. Dağcılık, kampçılık, doğa yürüyüşü açısından tercih edilebilir bir parkurdur.

22. Etap: (Gedelme- Göynük Yaylası 7 km)

Likya Yolu’nun 22. Etabı olan Gedelme – Göynük Yaylası 31 km’dir. Tahtalı Zirvesi’nden Gedelme’ye ve ardından Göynük Yaylası’na doğru yürüyüşün başladığı etap, Aşartepe’yi geçince son bulmaktadır. Göynük Yaylası’nda pansiyon bulmak mümkündür.

23. Etap Likya Yolu: (Göynük yaylası- Hisarçandır 19 km)

Yolun 23. Etabı olan Göynük Yaylası – Hisarçandır 19 km’dir. Likya Yolu’nun son etabı olan bu parkur Sarıçınar Dağı ve Delik Dağı’nı geçtikten sonra ulaşılan bir vadide son bulmaktadır.