14 başlıkta Artvin gezi rehberi

(0 oy) 0/5 56
Yorum Yaz


Sevgili okurlar belki de ülkemizin yeşil yoğunluğu en fazla olan illerinden bir tanesi Artvin yaylaları, gölleri, vadileriyle insanı kendine çeken bir ilimiz. Burclar.net olarak bu yazımızda Artvin gezi planı yapacak olan okurlarımız için 14 başlıkta Artvin gezi rehberini yayınlıyoruz.

1- Şavşat Karagöl (Sahara Milli Parkı):

Artvin’in Şavşat ilçesinde bulunmaktadır. Bu gölde çoğunlukla Palaojen ve Neojen arazileri vardır. Bölgedeki kayaçların çoğu kısmı sedimanter kökenli yapıya sahiptir. Karagölün oluşumuna bakıldığında; rasyonel biçimde hareket eden kütlenin arkasında kalan çanakta birikmeye başlayan suların ortaya çıkardığı bir heyelan gölü olarak bilinmektedir. Gölün etrafı zengin ormanlarla çevrilidir. Bu ormanlar çoğunlukla ladin ve çam ağaçları türünden oluşmaktadır.

Karagölün Bagat içinde ve çevresinde çim kayağı pisti olarak kullanılabilecek alanları vardır. Bu göl turistik potansiyel bakımından önemli bir yerdir. Bölgede zengin bitki ve hayvan türleri bulunmaktadır. Konaklama olarak kır gazinosu niteliğinde hizmet veren 20 yatak kapasiteli bir tesis mevcuttur. Gölün çevresi doğa yürüyüşüne ve kamp yapmak için çok ideal yapıya sahiptir.

2- Borçka Karagöl:

Artvin’in Borçka ilçesine bağlı Klaskur Köyü’nde 1800’lü yıllarda bulunan bir tepenin heyelan olması sebebiyle kayarak Klaskur deresinin önüne set oluşturmuş ve bunun sonucunda göl meydana gelmiştir. Ormanlık alanlarıyla ve flora zenginliği ile cazibeli yapıya sahip olup kamp turizmi, doğa yürüyüşü gibi turizm etkinlikleri için önemli alanların başında gelmektedir. Bu göl milli park olarak koruma altına alınmıştır. Artvin’e gelen turistlerin ilk tercih ettiği yerlenden biridir. Borçka merkezde turist aktarım tesisi yapılmıştır. Turlarla gelen turistler buradan yöre halkı tarafından karagöle minübüs veya taksilerle götürülmektedir.

Artvin’de Bulunan Göller

 • Borçka Karagöl
 • Şavşat Karagöl (Sahara Milli Parkı):
 • Bilbilan Karagöl

3- Arsiyan Yaylası ve Gölleri:

Artvin ilinin Şavşat ilçesinde bulunan yayladır. Arsiyan yaylası diğer yaylalardan çok farklıdır. Bu yayla tuz kayaları, kömür madenleri ve küçük çaplı çermiklere sahiptir. Ayrıca yaylaların nimeti olarak bilinen turfanda meyveleri burada mevcuttur. Arsiyan yaylasının ün yapmış efsane hikâyelere sahip gölleriyle ve eski yerleşim yerleri vardır.

Göller bölgesinin içinde bulunan Postanın Gölü diye bilinen gölün yanında Posta Karakolu vardır. Bu karakolun cumhuriyetten önce askeri amaçla yapıldığı söylenmektedir. Arsiyan yaylasında bulunan 2. büyük göl ise Kız gölüdür. Arsiyan yaylasında bulunan Yüzen göl, Çimli göl ve Kalp gölü yaylada bulunan diğer göllerdir.

Artvin’de bulunan yaylalar

 • Arsiyan yaylası
 • Papart Vadisi ve Yaylalar
 • Beyazsu Yaylası
 • Çurisbil Yaylası
 • Bilbilan Yaylası
 • Sahara Yaylası
 • Sateve Yaylası
 • Salikvan Yaylası
 • Cancır Yaylası

4- Cehennem Deresi Kanyonu:

Artvin ilinin Ardanuç ilçesinde bulunan bu vadi Ardanuç suyunun meydana getirdiği dar ve derin bir yapıya sahiptir. Bu vadinin eğimleri bazı yerlerde 90 derecelik açıyı bulmaktadır. Bu vadi 200 metreden yüksek ve dik duvarlarının varlığı ile kilometrelerce devam eden bir cazibe merkezi olmuştur. Artvin’in turistik değerleri arasındaki en önemli yerlerden birisidir.

5- Camili – Macahel Biyosfer Rezerv Alanı:

Artvin Borçka ilçesinde bulunan Camili Biyosfer Rezerv Alanı dünya genelinde önemli olan bir bölgedir. Bu bölge Dünya Bankası ve Küresel Çevre Fonu bünyesince tespit edilen biyolojik açıdan çok zengin ve risk altında bulunan dünyadaki 25 karasal ekolojik bölge içinde olan çok önemli bir bölgedir. Bölge aynı zamanda ülkemizde belirlenmiş olan 112 Önemli Bitki Alanı özelliğini taşıyan “Karçal Dağları Önemli Bitki Alanı”nın da bir parçasıdır.

Bu bölge, saf kafkas arı ırkının varlığını sürdürdüğü havza niteliğinde olduğu için de ayrı bir öneme sahiptir. Ayrıca bu havza en önemli süzülen kuş göç yolları üzerinde bulunduğundan küresel bir öneme sahiptir. Aynı zamanda bu bölge Doğu Karadeniz Dağları Önemli Kuş Alanı ve Karçal Dağları Önemli Kuş Alanı kapsamı içinde yer almaktadır. Bölgenin sağlıklı tabiat göstergesi olarak buralarda varlığını sürdürmekte olan ve aynı zamanda Kafkasya endemikleri niteliği taşıyan urkeklik ve huş tavuğunun yaşamasını söyleyebiliriz. Ayrıca bölgede kara akbaba, kaya kartalı, gökdoğan gibi yırtıcı kuş çeşitleri de yaşamaktadır. Bu durum alanın Uluslararası Kuşları Koruma Konseyi bünyesince 217 alandan biri olmasının sebeplerindendir.

Camili – macahel bölgesinde toplamda 6 köy yaşamını sürdürmektedir. Bu köylerde toplam nufüs sayısı 1280’dir. Bölge insanı geçiminin büyük kısmını fındık üretiminden sağlamaktadır. Buna ek olarak tarım ve hayvancılık yapmaktadırlar. Son zamanlarda turizmin bölgeye ulaşmasıyla ana arı ve bal üretiminin de önemli bir gelir kaynağı olduğu söylenebilir.

Camili Efeler Tabiatı Koruma Alanı:

Artvin Borçka ilçesine bağlı Camili köyü’nde bulunan Efeler Ormanı, yalnızca ülkemizin değil, hemen hemen tüm Avrupa’daki insan elinin değmediği tek orman ekosistemi olarak büyük önem taşımaktadır. Bilimsel nitelikte GEF-II projesi bu bölgede yapılmıştır. Ülkemizin tek Biyosfer Rezerv alanına sahip olan bölge biyolojik çeşitlilik bakımında çok zengin bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda Saf Kafkas Arı ırkı için gen koruma havzası olarak bilinmektedir.

Camili Gorgit Tabiatı Koruma Alanı:

Artvin’in Borçka ilçesine bağlı Camili Köyü’nde bulunmaktadır. Avrupa ve Orta Asya’yı kapsayan en geniş coğrafyadaki en büyük doğal yaşlı orman ekosistemlerine sahip bir bölgedir. Bu alandaki ağaçların hepsi anıt ağaç olarak değerlendirilmektedir. Ülkemizdeki tek Biyosfer Rezerv alanına sahip olan bölgedir. Biyolojik çeşitlilik bakımından çok zengin bir yapıya sahiptir. Ayrıca bu bölge Saf Kafkas Arı Irkı için gen koruma havzası niteliğindedir.

6- Maral Şelalesi:

Artvin’in Borçka ilçesine bağlı Camili Köyü’nde bulunmaktadır. Doğu Karadeniz bölgesinin en önemli doğal güzelliklerinden biri olan Maral Şelalesi, Macahel Vadisi içinde yer almaktadır. Bu şelaleye köy merkezinden yürüyerek gitmek mümkündür. Ayrıca şelalenin altında oluşan geniş gölde yüzme imkânı da bulabilirisiniz

7- Mençuna Şelalesi:

Artvin’in Arhavi ilçesine bağlı olan Ortacalar Köyü’ndeki Çifteköprü yakınında yer almaktadır. Mençuna Şelalesi’nin 82 metre yükseklikten aşağı doğru süzülen suların düştükten sonra oluşan görüntüsü ve sesiyle gelen turistleri etkisinde bırakmaktadır. Şelaleye ulaşmak için yaklaşık 900 metrelik patika yoldan yürümeniz gerekmektedir. Patika yolda yürürken eşsiz manzarada fotoğraf çekinmeniz için muhteşem manzaralar vardır. Mençuna Şelalesi’nin en fazla aktığı aylar Nisan ve Mayıs aylarıdır.

8- Karçal Dağları:

Bu dağlarda Beyazsu yaylası, Gorgit yaylası ve Klaskur yaylası yer almaktadır. Karçal dağları kuşların göç yollarının üstünde olması, endemik bitki çeşitliliğinin fazla olması ve uygun doğa yürüyüşü parkurlarına sahip olması bu dağları önemli kılmaktadır. Ayrıca bu dağlar çeşitli turizm faaliyetlerine uygun olmasıyla büyük önem taşımaktadır. Artvin ili sınırları kapsamında olan Karçal dağları Borçka ilçesi ile Şavşat ilçesini ayıran sınır konumundadır. Bu dağlar Gürcistan’a kadar ulaşmaktadır. Karçal dağlarının zirvesi 3.428 metredir. Buzul göllerini de içinde barındıran Karçal Dağları, özellikle doğa yürüyüşünü seven insanlar için en ideal alanı oluşturmaktadır. Karçal Dağları biyolojik çeşitlilik bakımından ülkemizin en önemli dağlarından biridir.

Doğu Karadeniz Bölgesinin karışık yapraklı ormanlarına sahip olan önemli dağlardandır. Karçal Dağları’nın özelliklerine bakıldığında, birden değişen yükselmelerle meydana gelen ekosistem zenginliği, endemik bitki çeşitliliği ve çeşitli yaban hayatının var olması denilebilir. Bu bölge, Avrupa ve Orta Asya’yı kapsayan ekosistemdeki en geniş doğal yaşlı ormanlarına sahip olmasıyla ayrı bir önem taşımaktadır.

9- Artvin (Livane) Kalesi:

Erzurum-Tarbzon karayolunun Artvin şehrine çıkış imkânı sağlayan noktasında, Çoruh Nehri üstünde yer alan Artvin Köprüsü’nün karşı tarafında, nehirden 70 metre yükseklikte olan ve temel kayalığın üstünde inşa edilmiş durumdadır. Kalenin içinde sarnıç ve şapel kalıntıları mevcuttur. Kalenin yapım yılı olarak 10. Yüzyıl zamanlarında Bagratlı Krallığı’nca inşa edildiği bilinmektedir. 16. Yüzyıl’da Osmanlılar tarafından onarımı yapılarak kullanıma açmışlardır. En dikkat çekici unsuru Yüksek kulesinin olmasıdır.

Artvin’de Bulunan Kaleler

 • Artvin (Livane) Kalesi
 • Gevhernik Kalesi
 • Satlel (Şavşat) Kalesi
 • Ferhatlı Kalesi
 • Ciha Kalesi

10- Çarşı Merkez Camii:

6. Yüzyıl’da Artvin ve çevresinin Osmanlı tarafından ele geçirilmesinden sonra yörede İslam yayılmaya başlamıştır. Şehirde birçok kilise ve manastır cami haline getirilerek kullanılmıştır. 18. Yüzyıl’dan sonra cami mimarisine önem verilerek yeni camiler inşa edilmeye başlanmıştır. Çarşı Merkez Cami’si 1860-1861 yıllarında Artvin halkı tarafından Artvin’in merkez noktasında inşa edilmiştir. Gün geçtikçe eskiyen ve hasar gördüğü için kullanması güç haline gelen cami 1954 yılında temelleri kalacak şekilde yıkılmıştır. Ancak cami yıkılırken minareye, minbere ve vaaz kürsüsüne dokunulmamış özgünlüğü korunmuştur. 1957­-1958 yıllarında yeniden temelin üzerine inşa edilerek yapımı tamamlanmıştır.

Artvin’de Bulunan Camiler

 • Çarşı Merkez Camii
 • Balcıoğlu Camii
 • Salihbey (Çayağzı) Camii
 • Orta Mahalle Camii
 • İskender Paşa Camii
 • Ulukent Köyü Camii
 • Musazade Mahallesi Camii
 • Ortacalar Merkez Camii
 • Borçka Yeniyol Mahallesi Aşağı Camii
 • Düzköy Tarihi Camii
 • Çavuşlu Köyü Camii
 • Muratlı Camii
 • Ortahopa Camii

11- Rabat Kilisesi:

Artvin’in Ardanuç ilçesine bağlı Bulanık köyü’de yer almaktadır. Bagratlı Krallığınca 10. Yüzyıl’da veya 11. Yüzyıl’da inşa ettirildiği düşünülmektedir. Rabat manastırının içerisinde gizli geçitler bulunmaktadır. Bu geçitler Bulanık deresine kadar uzanmaktadır. Geçitler bazı sebeplerden dolayı hasar almıştır. Bunun sonucunda 16. Yüzyıl sonunda kendi halinde bırakılmıştır. Günümüze kilise olarak gelebilmiştir.

Artvin’de bulunan Kiliseler

 • Barhal (Altıparmak) Kilisesi
 • İşhan Manastır Kilisesi
 • Tibeti Kilisesi
 • Rabat Kilisesi
 • Hamzet Kilisesi
 • İbrikli Kilisesi
 • Tekkale (Dört) Kilisesi
 • Satlel Kilisesi ve Mezarlığı
 • Porta (Pırnallı) Manastırı
 • Opiza Manastırı
 • Esbeki Manastır Kompleksi

12- Ortacalar Çifte Köprü:

Artvin’in Arhavi ilçesinde yer almaktadır. 18. Yüzyıl’da inşa edildiği düşünülmektedir. Ortacalar Kemer Köprüleri birbirine dik biçimde planlanıp yapılmıştır. İnşa edilen iki köprü de birbirinin aynısıdır ve tek gözden meydana gelmektedir.

Artvin’de bulunan köprüler

 • Ortacalar Çifte Köprü
 • Demirciler Köyü Köprüsü
 • Düzköy Vaniti Köprüsü
 • Yoldere Köyü Kemer Köprüsü
 • Meydancık Taş Kemer Köprüsü

13- Kafkasör – Atabarı Kayak Merkezi:

Kafkasör Kayak Merkezi Artvin Şehir Merkezine 16 km uzaklıktadır. 1750 metre yükseklikte bulunan 800 metre uzunluğundaki pist, kuzeye bakması nedeniyle uzun süre kayak yapmaya müsaittir. Telesiyej, Kafeterya, sporcular için üst değişme odaları ve otopark bulunmaktadır. Artvin merkezden önce 8 kilometre mesafedeki Kafkasör bölgesine ve oradan yine 8 kilometre kat edilerek Kafkasör Kayak Merkezi’ne ulaşılır.

14- Artvin Hatila Vadisi Cam Teras

Artvin Merkez’de hatila vadisinin girişinde Sıkıldım Kayası mevkiinde yer almaktadır. Türkiye’deki en yüksek cam teras özelliğini taşımasından dolayı ayrı bir öneme sahiptir. Artvin merkezden cam teras arasındaki mesafe 12 kilometredir. Rakım olarak bakıldığında 490 metre rakımda olduğu söylenmektedir. Cam teras ile Hatila Deresi arasındaki yükseklik 220 metredir. En ve boy olarak kapladığı yer hemen hemen 15 metredir. Uzunluk olarak 7 metre olan cam teras, genişlik olarak 7,5 metredir. Cam terasın komple kapladığı alan 50 metrekareden oluşmaktadır. Yeşilin her tonuyla gökyüzünün bir araya geldiği noktadır. Büyüleyici manzaraya sahip olan cam teras bir o kadar da korku uyandırır. Yaklaşık olarak yılda 25 bin kişi cam terası görmek için Artvin’e gelmektedir Artvin yöresinin en önemli turistik yerlerinden biri olmuştur. (Yasin Hacıoğlu-YLT)